
Wyciąg bankowy – jako udokumentowanie dochodu
Wyciąg bankowy jako forma udokumentowania dochodu podczas ubiegania się o kredyt
„Kredyt na wyciąg z konta” – czyli wyciąg bankowy jako udokumentowanie dochodu podczas ubiegania się o kredyt to bardzo proste rozwiązanie. Nie wymaga dodatkowych zaświadczeń o dochodach czy innych dokumentów, jakie pozwalałyby na weryfikację zdolności kredytowej klienta. Może być udzielony w bardzo krótkim czasie. Tym bardziej, że w obecnych czasach prawie każdy otrzymuje przelew wynagrodzenia na konto. W XXI w. transakcje gotówkowe zdecydowanie straciły na popularności. Coraz częściej wybieramy przelewy bądź inne formy transakcji bezgotówkowych. Cechują się szybkością i prostotą, a także bezpieczeństwem.
Kredyt gotówkowy jest jedną z ofert finansowych, która aktualnie cieszy się największym zainteresowaniem klientów wszystkich banków, działających w Polsce. Usługa zapewnia pieniądze na całkowicie dowolny cel, co wyróżnia ją na tle usług celowych. Pożyczkobiorca może wnioskować o pieniądze, bez konieczności informowania banku o tym, jak zostaną one wykorzystane, co w porównaniu do kredytu hipotecznego, czy popularnego kredytu na samochód, może wydawać się bardzo korzystne.
A czym jest wyciąg bankowy?
Wyciąg bankowy – dokument opracowywany przez bank dla posiadacza rachunku bankowego, w którym zbiorczo przedstawione są obroty za dany okres na rachunku. Zawarta jest w nim informacja o operacjach pieniężnych uznających i obciążających rachunek z dyspozycji właściciela konta lub dyspozycji różnych kontrahentów, księgowania odsetek i prowizji, a także informację o saldzie rachunku na początku i końcu okresu rozliczeniowego. Wyciąg bankowy generowany jest automatycznie lub na żądanie w ustalonym przedziale czasowym (dziennie, miesięcznie). Może mieć formę tradycyjnego dokumentu papierowego lub dokumentu elektronicznego (np. format PDF).
Źródło: www.wikipedia.pl
Jak pobrać wyciąg bankowy?
Pobranie wyciągu z konta bankowego nikomu nie powinno nastręczać właściwie żadnych trudności. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków:
- Zalogować się do bankowości elektronicznej banku, w którym masz konto i z którego chcesz pobrać wyciąg.
- Przejść do zakładki „historia rachunku” lub „lista wyciągów”.
- Zaznaczyć i pobrać wyciąg bankowy ze wskazanego przedziału czasowego.
Plik z wyciągiem z rachunku bankowego będzie najprawdopodobniej dostępny od razu do odczytu w formacie PDF lub będzie można go wygodnie zapisać w takim samym formacie na dysku swojego komputera lub pamięci przenośnej.
Jeśli ktoś otrzymuje wynagrodzenie na konto bankowe, co jest już standardem, to osoba która weryfikuje wniosek o kredyt widzi na podstawie wyciągu, czy osoba chcąca wziąć kredyt rzeczywiście zarabia tyle, ile zadeklarowała na wniosku. Na wyciągu z konta bankowego potencjalnego pożyczkobiorcy widnieją wszystkie niezbędne informacje do oceny sytuacji finansowej i zdolności kredytowej osoby wnioskującej o kredyt.
Czego dowiemy się z wyciągu bankowego?
Widoczne są między innymi takie kwestie jak:
- wysokość wynagrodzenia przelewanego na konto klienta przez pracodawcę;
- spłacane raty kredytów i pożyczek;
- przyznane i wykorzystywane na bieżąco limity kredytowe;
- wydatki związane np. z alimentami, płatnościami składek ubezpieczeniowych;
- wydatki na utrzymanie samochodu;
- ewentualne egzekucje komornicze itd.
Właściwie wyciąg z konta bankowego daje wszechstronne dane o sytuacji finansowej, w jakiej obecnie znajduje się klient – szersze niż w przypadku zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia od pracodawcy. Musimy przy tym pamiętać, że kredyt, którego formą udokumentowania będzie wyciąg bankowy obowiązują te same podstawowe procedury, jak przy podstawowej weryfikacji wniosku o kredyt. Oznacza to obowiązkową weryfikację zdolności kredytowej. Jest to nic innego jak zdolność do spłacenia całości zobowiązania finansowego na czas. Na im większą sumę wnioskujemy, tym większa będzie nam potrzebna zdolność kredytowa.
Najważniejsze aspekty, które zawsze brane są pod uwagę przy weryfikacji, to:
- wysokość dochodów;
- koszty utrzymania;
- ilość i wysokość aktualnie spłacanych zobowiązań finansowych;
- wiek;
- stan cywilny;
- ilość osób na utrzymaniu;
- historia kredytowa.
Weryfikacja klienta przed udzieleniem zgody kredytowej jest nieunikniona tak jak w przypadku innych usług finansowych, dostępnych w bankach. Dlatego taka forma udokumentowania dochodu jak najbardziej jest wygodna dla banku, bo pozwala szerzej poznać klienta ubiegającego się o kredyt. Ważne jest to aby przy takiej formie udokumentowania dochodu powiedzieć prawdę w przypadku posiadania dzieci, alimentów, samochodu. Niektórzy nie przyznają się do konieczności płacenia alimentów w myśli „przecież bank mi nic nie udowodni”. Ta metoda niekoniecznie się sprawdza. Często jednym z dokumentów koniecznych do złożenia wniosku o kredyt są szczegółowe wyciągi z konta osobistego. A tam widać to, co chcieliśmy ukryć: „basen Oli”, „przedszkole Karoliny”, co tydzień 200 zł na stacji benzynowej itp. Fałszywe informacje składane na wniosku kończą się zwykle nieprzyznaniem kredytu.
Podsumowanie
Kredyt gotówkowy na wyciąg z konta gwarantuje szybką wypłatę pieniędzy na konto kredytobiorcy. Jeżeli zależy Ci na tym, by w krótkim czasie zasilić swoje konto dodatkowymi środkami, to oferta, z której warto skorzystać. Kredyt na wyciąg z konta faktycznie jest w stanie zminimalizować formalności związane z usługą finansową. To duże ułatwienie dla osób, które nie chcą korzystać z możliwości otrzymania zaświadczenia od pracodawcy. Wielu klientów nie chce, aby pracodawca wiedział o ich bieżących wnioskach o kredyt. Uważają, że jest to ich prywatna sprawa. Tym bardziej, że nie zawsze relacje zwierzchnika i pracownika są najlepsze. Kredyt na wpływy na konto pozwala takich sytuacji uniknąć.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tej formy dokumentowania dochodu podczas ubiegania się o kredyt zapraszamy do kontaktu.